اگر ترمز اتومبیل نگرفت، بهترین اقدام چیست؟

به گزارش وبلاگ گیت، کار دات آی آر: تصور کنید که در یک اتوبان در حال رانندگی هستید و می خواهید وارد فرعی شوید. پدال ترمز را فشار می دهید و ناگهان متوجه می شوید ترمز ندارید! با خود تصور می کنید که با سرعت 100 کیلومتر برساعت به گارد ریل بزنید و داخل رودخانه شیرجه بزنید یا به هر نحوی به جایی بکوبید و اتومبیل را متوقف کنید. این سناریو چندان بعید نیست.

اگر ترمز اتومبیل نگرفت، بهترین اقدام چیست؟

با وبسایت گردشگری سازمان میراث فرهنگی همراه باشید.

واقعیت این است که یکی از اتفاقات وحشتناک در هنگام رانندگی، بریدن ترمز است. بیایید یاد بگیریم در این شرایط چه کاری از دست ما ساخته است:

راهکار های پیشنهادی

1. عصبانی نشوید. از حرکت زیادی خودداری کنید. حرکت زیادی باعث می گردد که شرایط را برای خود خطرناک تر سازید. پس زیاد مانور ندهید و سعی کنید حرکات کمی داشته باشید. کنترل اعصاب و جسمتان را در دست داشته باشید.

2. پدال گاز را رها کنید و اگر کروزکنترل دارید، حتماً مطمئن شوید آن را خاموش نموده اید.

3. آنالیز رفتار پدال ترمز

اگر پدال ترمز نرم است، ممکن است که روغن ترمز کم نموده اید یا سیلندر اصلی آن خراب شده باشد. در این حالت شاید بتوانید با چندبار فشار دادن ترمز، کنترل وسیله را بدست آورید. اگر پدال ترمز سفت است، سریعاً آنالیز کنید که چیزی (مثل بطری آب) در زیر پدال گیر ننموده باشد. سعی کنید از پای خود و یا دیگر مسافران برای چک کردن این مورد بهره ببرید. از جاده چشم بر ندارید.

4. پدال ترمز را فشار دهید: پدال ترمز را چندین بار پشت سرهم فشار دهید تا مقدار فشار لازم برای توقف اتومبیل را فراهم آورید. این کار ممکن است مدتی طول بکشد. حتی اگر سیستم ترمز اتومبیل شما از نوع ABS باشد، باز هم این کار را انجام دهید. چرا که ترمز ABS تنها زمانی فعال می گردد که به شدت ترمز بگیرید. به هر حال به شدت و تا آخرین حد چندین بار پدال ترمز را فشار دهید.

5. معکوس بکشید: به دنده پایین تر شیفت کنید. اگر اتومبیل شما اتومات است، آن را در حالت دستی قرار داده و دنده را 1 یا 2 کنید. اگر اتومبیل شما دنده دستی است، سعی کنید کم کم دنده را کم کنید. یعنی اول دنده را 3 و پس از کمی حرکت و کم شدن سرعت، دنده را 2 کنید. دقت کنید که بطور ناگهانی به دنده پایین (1 و 2) شیفت نکنید، چون ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید.

6. از ترمز دستی بهره ببرید: سعی کنید ترمز دستی را کم کم بکشید و سرعت اتومبیل را کاهش دهید. البته در نوع اتوماتیک، باید پدال ترمز اضطراری را کم کم فشار دهید. دقت کنید که به ناگهان ترمز دستی را تا سرانجام نکشید. زیرا چرخ های عقب اتومبیل قفل می نماید و ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید. اگر احساس کردید که چرخ های عقب قفل شده و صدا می دهد، کمی ترمز دستی را رها کنید تا چرخ ها حرکت کند؛ سپس در همین نقطه ترمز دستی را نگه دارید تا به کاهش سرعت اتومبیل شما یاری کند و شما هم کنترل مناسبی روی وسیله نقلیه داشته باشید.

7. چشمان خود را به جاده بدوزید: به چیز هایی که در جلوی شماست، نگاه کنید. از ترافیک سنگین و موانع خطرناک دوری کنید.

8. به دیگر راننده ها هشدار دهید: چراغ های خطر (فلاشرها) اتومبیل را روشن کنید. بوق بزنید و چراغ بزنید و به دیگر رانندگان اطلاع دهید که در چه شرایطی هستید. چون آن ها ممکن است متوجه شرایط شما نشوند. شیشه ها را پایین داده و با سر و صدا به عابران پیاده و دیگر رانندگان در صورت لزوم هشدار دهید. هرچند که با پایین دادن شیشه ها، اصطکاک هوا نیز به توقف اتومبیل شما یاری می نماید.

9. از اصطکاک جاده بهره ببرید: اگر جاده پیش روی شما، دارای حاشیه است (مثل هاشیه های این شکلی ||||||||)، بر روی آن ها حرکت کنید و فرمان را کمی به چپ و راست جابجا کنید تا در اثر اصطکاک سرعت شما کم گردد. کار دیگری که می توانید انجام دهید، تغییر لاین از سمت چپ جاده به سمت راست و بالعکس می باشد تا سرعت شما در اثر اصطکاک کاهش یابد. البته این کار در سرعت بالا ممکن است باعث واژگونی اتومبیل گردد. پس دقت کنید.

10. از موانع محیطی بهره ببرید: اگر هیچکدام از روش های بالا موثر واقع نشد، و یا اگر مجبور بودید به سرعت توقف کنید، باید از موانع طبیعی بهره بگیرید. این کار به هیچ عنوان راهکار مناسبی نیست و کنترل اتومبیل را به شدت کاهش می دهد. اما اگر مجبور هستید، به عنوان آخرین راهکار از آن بهره ببرید:

الف: استفاده از عوارض زمین: به دنبال پستی و بلندی های جاده باشید. سرعت گیرها، دست اندازها، حاشیه های جاده همه می تواند در کاهش سرعت موثر باشد. اگر این موارد موثر واقع نشد، سعی کنید معکوس بکشید و با ترمز دستی سرعت را کاهش دهید.

ب: استفاده از کیسه های سیمان یا بشکه های آب: در بعضی مواقع این نوع بازدارنده ها در جاده وجود دارند. کوشش کنید تا لاستیک اتومبیل را از بغل به آن ها تماس دهید تا سرعت شما کاهش یابد. دقت کنید که با سر یا بدنه به آن برخورد نکنید. چرا که باعث رسیدن آسیب به اتومبیل و خود شما می گردد. تا حد امکان لاستیک را با آن ها تماس دهید.

11. تماس با موانع کوچک مثل درختچه ها: موانعی همچون بوته ها و درختچه های کوچکتر از 1 متر می تواند اتومبیل شما را متوقف سازند. همواره باید درختچه ها و بوته های کوچک را انتخاب کنید، زیرا اگر طول آن ها بزرگتر از 1 متر باشد و یا خیلی محکم و راسخ باشند، ممکن است با خطر مرگ روبرو شوید.

راهکار هایی اظطراری

1. برخورد با پشت اتومبیل های دیگر: اگرچه به عنوان اولین راهکار پیشنهاد نمی گردد، اما برخورد به پشت دیگر اتومبیل های جاده، سرعت شما را کاهش می دهد. در این حالت اتومبیلی را انتخاب کنید که هم سرعت با شماست و از استحکام خوبی برخوردار است (البته ضربه زدن به اتومبیل هایی با سرعت کمتر، باعث توقف اتومبیل و کاهش سرعت شدید شما می گردد). قبل از برخورد با بوق زدن آن ها را متوجه خطر سازید. ضربه را به طور مستقیم وارد کنید و از زدن ضربه های کشیدنی و ظریف خودداری کنید. چرا که اگر از گوشه ضربه بزنید، باعث منحرف شدن هر دو اتومبیل از راستا شده و شرایط خطرناکی را خلق می کنید. تا جایی که می توانید سرعت شما باید آهسته باشد. شاید کیسه هوای اتومبیل شما خاموش باشد!

2. یافتن مکانی مناسب برای ساییدن یا تصادف: جاده را آنالیز کنید تا یک نقطه ایمن برای سایش پیدا کنید. اگر قادر نیستید تا اتومبیل خود را بطور کامل متوقف سازید، بدنبال یک محیط باز باشید؛ جایی که بتوانید بدون برخورد با چیزی به حرکت ادامه دهید.

3. اگر تمام گزینه های ذکر شده در بالا موثر واقع نشد، بدنبال چیزی برای تصادف باشید. بهترین چیز پیدا کردن یک برآمدگی پرپشت است که با ساییدن به آن سرعت اتومبیل را تا نصف کاهش دهید. اگر این برآمدگی را پیدا نکردید، دنبال علف های پرپشت باشید و در طول آن ها رانندگی کنید تا سرعت شما کاهش یابد.

4. اگر هیچکدام از این موارد پیدا نشد، به خاکی بکشید. هرچند که جاده خاکی (شنی یا ماسه ای) ناپایدار است و سرعت شما را به شدت کاهش می دهد. پس مراقب باشید.

اگر به دنبال یک محیط ایمن می شد، جدول ها را انتخاب کنید، اما به چند نکته توجه داشته باشید:

جدول کم عمق را انتخاب کنید که پس از برخورد با آن دوباره به ترافیک باز نشد

فرمان را سفت بگیرید، زیرا در اثر برخورد، کنترل اتومبیل از دست شما خارج می گردد

توصیه ها

1. تنها با تعویض لنت های ترمز در زمان مناسب و همچنین بازدید دوره ای سطح روغن ترمز، می توانید از بسیاری از این موارد دوری کنید. در واقع بهترین راهکار، بازدید به موقع سیستم کنترل و اهمیت دادن به تغییرات آن است.

2. ترمز دریافت در سرازیری: اگر در سرازیری حرکت می کنید، از دریافت ترمز بیش از حد خودداری کنید. زیرا لنت های ترمز بیش از حد داغ می گردد و سیستم ترمز از دست می رود؛ لذا اگر احتیاج به ترمز دارید، کمی ترمز کنید، معکوس بکشید و ترمز را رها کنید؛ بعد از آنکه کمی جلوتر رفتید دوباره ترمز بگیرید و سرعت را کم کنید. هیچ وقت بصورت پیوسته ترمز را نگه ندارید. در سرازیری از معکوس کشیدن و ترمز دستی بیشتر بهره ببرید.

3. اگر موتور اتومبیل در ترمز گیری به شما یاری نکرد و همچنان با همان سرعت به حرکت ادامه داد، اتومبیل را به راستای رهنمایی کنید که موتور دود کند. دنده را هم خلاص کنید. هرچند این کار باعث آسیب رسیدن به موتور می گردد، اما شما مشکل بزرگتری دارید.

4. بسیاری از مسائل سیستم ترمز در اثر گیر کردن چیزی در زیر پدال ها اتفاق میفتد. بطری های آب معدنی، اسباب بازی، لیوان و …. همواره اتومبیل خود را تمیز نگاه دارید. از ریختن و قرار دادن وسایل بخصوص نزدیک به جایگاه راننده اجتناب کنید. همواره جایی برای قرار دادن وسایل مورد احتیاج خود در نظر بگیرید. همانند سبد های مخصوص نگهداری لیوان و بطری آب و تلفن همراه.

5. در هنگام حرکت هرگز اتومبیل های دنده اتومات را در شرایط (P) یعنی پارک قرار ندهید. این کار باعث قفل شدن اتوماتیک فرمان می گردد و دیگر قاد به کنترل وسیله نقلیه نخواهید بود.

6. چراغ ترمز عقب علاوه بر نشان دادن اینکه شما در حال ترمز دریافت هستید، نکته های دیگری را بازگو می نماید. قبل از آغاز به رانندگی حتماً این چراغ ها را کنترل کنید. اگر با دریافت ترمز روشن می شوند، سیستم ترمز مسئله ای نخواهد داشت. البته دقت کنید که اگر مجبور هستید به شدت ترمز را بگیرید تا این چراغ ها روشن شوند، نصف قدرت سیستم ترمز شما از دست رفته است. احتمالاً یا لنت های ترمز سایییده شده و یا روغن ترمز کم شده است. نکته بعدی در مورد چراغ های ترمز این است که اگر در حین رانندگی به طور اتوماتیک روشن شدند، نشان از وجود نقص در سیستم ترمز است؛ بنابراین کار عاقلانه، توقف اتومبیل در کم ترین زمان ممکن و در مکانی ایمن است.

7. لنت ترمز خیس، قدرت ترمز گیری را به شدت کاهش می دهد؛ بنابراین در روز های بارانی یا رد شدن از مکان های خیس، بهترین کار روشن کردن چراغ های عقب، حرکت با دنده سنگین و دریافت ترمز کم می باشد. وقتی از منطقه خیس خارج شدید (و یا باران بند آمد) جهت خشک کردن لنت ها، کافی است تا کمی ترمز را فشار دهید (پدال را تا ته فشار ندهید. فقط کمی که آن را تا نزدیک نقطه ترمز دریافت فشار دهید). این عمل را جند بار تکرار کنید و پدال را رها کنید تا لنت ها خشک شوند.

هشدارها

1. معکوس کشیدن نامناسب باعث صدمه زدن به موتور می گردد. بخصوص اگر دنده عقب را جا بزنید. شما کاری را که ضروری است باید انجام دهید؛ نه هر کاری را.

2. هنگامیکه پیروز به توقف اتومبیل شدید، تا زمانیکه مطمئن نشده اید که مشکل حل شده، به هیچ وجه دوباره آغاز به حرکت نکنید.

3. هرگز در هنگام رانندگی و ترمز دریافت، اتومبیل را خاموش نکنید چرا که سیستم هیدرولیک و ترمز به موتور وابسته هستند. اگر اتومبیل را خاموش کنید، سیستم هیدرولیک قدرت پمپینگ ترمز را سه برابر افزایش می دهد؛ بنابراین در شرایط اظطرار، فقط سوئیچ را در حالت دوم (چرخش مرحله دوم سوئیچ) قرار دهید. بدین ترتیب سیستم تعلیق قفل نخواهد شد.

منبع: برترین ها

به "اگر ترمز اتومبیل نگرفت، بهترین اقدام چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر ترمز اتومبیل نگرفت، بهترین اقدام چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید