مجموعه تصاویر ، کشف مومیایی شیر در مصر

به گزارش وبلاگ گیت، مصطفی وزیریدبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر در یک نشست خبری اعلام کرد:این نخستین باری است که مومیایی کامل یک شیر یا توله شیر در مصر کشف می شود.

مجموعه تصاویر ، کشف مومیایی شیر در مصر

به گزارش وبلاگ گیت، ایسنا به نقل از لایو ساینس نوشت: دو مومیایی شیر متعلق به 2,600 سال پیش در مقبره ای مملو از مجسمه و مومیایی گربه در شهر سقاره واقع در مصر کشف شد.

آشنایی با اهرام جیزه - مصر

کشف گورستان 4500 ساله در نزدیکی اهرام ثلاثه

با این که تحقیقات روی مومیایی ها هنوز به اتمام نرسیده است، اما به نظر می رسد شیرهای مومیایی شده بسیار کوچک هستند و کمتر از یک متر طول دارند. مومیایی های کشف شده دیگر که در کنار شیرها قرار داده شده بودند، به سه گربه بزرگ تعلق دارند که هنوز گونه دقیق آن ها مشخص نیست. کارشناسان معتقدند این سه مومیایی می توانند به پلنگ، یوزپلنگ یا دیگر گونه های گربه سانان بزرگ تعلق داشته باشند.

حدود 20 مومیایی از گربه های کوچکتر نیز در کنار توله شیرها کشف شده اند. همچنین نزدیک 100 مجسمه و تندیس کوچک که بخش زیادی از آن ها به شکل گربه ساخته شده در این مقبره کشف شده اند. این مجسمه ها از جنس سنگ، چوب و برنزند و اغلب آن ها با طلا و رنگ های مختلف تزئین شده اند.

به گفته خالد عنانی، وزیر آثار باستانی مصر، در این مقبره همچنین تندیس کوچکی از نیث (الهه شکار و جنگ و ایزدبانوی محافظ زنان در مصر باستان) کشف شده که باستان شناسان به واسطه آن توانستند قدمت مقبره را مشخص کنند.

یک شیء بزرگ 30 سانتی متری که به شکل نوعی سوسک ساخته شده است نیز در این مقبره قرار داشت. اشیای باستانی به شکل سوسک به وفور در مصر کشف می شوند. این اشیا عموما به عنوان مهر، طلسم یا جواهرات مورد استفاده قرار می گرفته اند.

به نظر می رسد شهر سقاره مرکز اصلی آثار باستانی مربوط به گربه ها است چرا که کاوش های پیشین در این منطقه به کشف مومیایی و مجسمه های گربه منجر شده بود. در سال 2004 هم یک تیم باستان شناسی فرانسوی پیروز به کشف بخش هایی از اسکلت یک شیر در این شهر شد.

عنانی همچنین گفت: به نظر می رسد سقاره در 2,600 سال پیش مرکز پرستش باستت، ایزدبانوی مصر باستان به شکل گربه و Miysis پسر باستت از دیگر خدایان مصر باستان که به شکل شیر بود، بوده است.

اخیرا اکتشافات باستان شناسی بسیاری در سقاره رخ داده است که از جمله آن ها می توان به یک مقبره دوهزارساله به همراه بقایای یک زن ثروتمند، یک نقاب دوهزار و پانصدساله ساخته شده از نقره و طلا و یک مقبره چهارهزار و چهارصدساله اشاره کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "مجموعه تصاویر ، کشف مومیایی شیر در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه تصاویر ، کشف مومیایی شیر در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید