تهران قدیم را بگردیم

به گزارش وبلاگ گیت، عمارت مسعودیه یکی از زیباترین ساختمان های سلسله قاجار است که در طول تاریخ وقایعی جالب مانند تشکیل نخستین وزارت آموزش و پرورش را شاهد بوده است.

تهران قدیم را بگردیم

بعضی از مسافران و گردشگرانی که به تهران سفر می نمایند بیشتر در پی دیدن مکان های قدیمی آن هستند. اگر ساکن تهران هستید و دوست یا آشنایی دارید که تازگی به تهران آمده و دوست دارد تهران قدیم را بگردد، بد نیست در این بخش گردشگری ببینیم چطور می توانیم گشت وگذاری در پایتخت داشته باشیم. تا شگفت انگیزترین جلوه های معماری تهران را از دست ندهیم. با وبلاگ گیت همراه باشید .

موزه سینما

بیشتر تهرانی ها خیابان ولیعصر را یکی از دیدنی ترین خیابان های تهران می دانند. در گوشه ای از این خیابان خاطره انگیز، عمارتی بسیار بزرگ و زیبا وجود دارد که از دوران قاجار به یادگار مانده. این عمارت امروز به موزه سینما تبدیل شده و در میان باغی موسوم به باغ فردوس، خودنمایی می نماید با سر زدن به این باغ بی نظیر و وارد شدن به ساختمان، موزه ای از صنعت فیلم سازی ایران را می بینید و سفری به گذشته ها خواهید کرد .

  • آدرس: خیابان ولیعصر، نرسیده به تجریش، باغ فردوس

سرای روشن

در خیابان ناصرخسرو، یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران، ساختمانی به نام سرای روشن وجود دارد که در سال 1311 به عنوان یکی از اولین مراکز تجاری ایران ساخته شده است .

این بنا، ظاهری بسیار متفاوت با بناهای ایرانی دارد و جلوه هایی از معماری اروپایی و سبک معماری گوتیک را به نمایش می گذارد.

  • آدرس ناصرخسرو. کوچه مروی بعد از مسجد ثامن الائمه.

موزه ساعت

تماشاگه زمان نام اصلی موزه ساعت است که در شمال تهران(زعفرانیه) واقع شده است. یک باغ لوکس که این شاهکار معماری ایرانی را در خود حفظ نموده است . رنگ آبی ساختمان و پنجره هایی که با نقش های توری شکل تزیین شده اند شما را به تماشا وا می دارند و با قدم گذاشتن به درون آن محو شیشه های رنگی و گچ بری خارق العاده آن خواهید شد .

در این ساختمان ابزارهای اندازه گیری زمان از گذشته های دور به نمایش درآمده اند که بر جذابیت فضا می افزایند. همچنین بسیاری ساعت های آفتابی، مکانیکی و آبی را می توانید در این موزه ببینید و بشناسید.

  • آدرس: خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی

موزه آبگینه تهران

موزه آبگینه تهران، در خیابان سی تیر یعنی درست بخشی از تهران قدیم واقع شده است. این موزه مربوط به ظروف و سرامیک است که در یک ساختمان زیبای قاجاری واقع شده است . این بنای باشکوه، سبک های معماری اروپایی و ایرانی را درهم آمیخته و با استفاده از یک پلکان روسی برای اتصال طبقات، جلوه ای خاص از معماری را ایجاد نموده است .

  • آدرس خیابان جمهوری اسلامی، سی تیر، پلاک55

کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان واقع در خیابان 15 خرداد به همراه گروهی از ساختمان های سلطنتی متعلق به دوره قاجار در گوشه ای از تهران قدیم خودنمایی می نماید و در فهرست میراث جهانی یونسکو واقع شده است. این مجموعه درهم آمیختگی خاصی را از معماری ایرانی و اروپایی به نمایش می گذارد.

معماری بی نظیر، سالن های باشکوه، آینه کاری های چشم نواز، باغ تماشایی و بسیاری جلوه های دیگر در این مجموعه، می توانند تجربه ای تکرار ناشدنی برای شما باشند.

  • آدرس کاخ موزه گلستان: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

شمس العماره

اگر چه ساختمان شمس العماره بخشی از مجموعه کاخ گلستان است اما شاهکاری ارزشمند به شمار می رود و می توان آن را به تنهایی مورد آنالیز قرارداد . ناصرالدین شاه برای آنکه به نمای پانوراما از تهران دست یابد ، دستور ساخت این بنا را داد . ساخت این بنا 2 سال به درازا کشید و به عمارتی بی نظیر در تهران تبدیل شد . معمولاً یکی از گزینه های دیدن از تهران قدیم برای گردشگران عکس دریافت از این عمارت است.

  • آدرس: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه یکی از زیباترین ساختمان های با شکوه سلسله قاجار است که در طول تاریخ وقایعی جالب مانند تشکیل نخستین وزارت آموزش وپرورش و ایجاد نخستین کتابخانه رسمی را شاهد بوده است. گچ کاری، موزاییک ها و باغی که این بنا در میان آن واقع شده است از دیدنی ترین جلوه های این عمارت هستند .

  • آدرس : میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان

موزه مقدم

این خانه که ساخت آن به دوره قاجار تعلق دارد، ملک استاد مقدم، استاد ممتاز دانشگاه تهران، بوده است، که قدمتی تاریخی داشته و معماری قدیمی ایران را در بخش های مختلف ازجمله اتاق پیشخوان، اتاق گاه نگاری، حوض خانه، ایوان قاجار، گلخانه و… به نمایش می گذارد.

  • آدرس موزه مقدم: خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک251

بازار تجریش

به هر شهر کهن که سفر کنید، بازارش یکی از جاذبه های دیدنی آن محسوب می گردد. می تواند شما را به یک گردش جانانه ببرد. خوب پایتخت هم از این قاعده مستثنا نیست. بازار تجریش یکی از آنهاست. از بازارهای تاریخی تهران. در جوار آستان امامزاده صالح و در قلب محله تاریخی و خاطره انگیز تجریش واقع شده است.

بازار تجریش در منطقه شمیرانات تهران واقع شده، به تکیه مشهور تجریش و امامزاده صالح از یک سو، وَ از سوی دیگر به میدان قدس و میدان تجریش راه دارد. در واقع دو محله قدیمی را به هم می رساند.

از چه چیزی فرار می کنید؟ شما دوباره به این مکان سر خواهید زد. بازار تجرش حتی فقط قدم زدنش برایتان چنان جذابیتی ایجاد خواهد نمود که حتماً دوباره به آنجا برخواهید گشت. اصلاً یک قطب بازار گردی های ایران همین جاست و لذت بردن از جو خوب و صمیمانه آن شما را مجذوب خواهد ساخت.

منبع: پیام دلتا

به "تهران قدیم را بگردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران قدیم را بگردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید