سازمان حسابرسی باید مستقل عمل کند ، امکان کاهش 40 درصدی فساد با حسابرسی دقیق

به گزارش وبلاگ گیت، وزیر امور مالی و دارایی گفت: باید در سیستم حسابداری و حسابرسی کشور سازمان متولی استقلال کافی را داشته باشد.

سازمان حسابرسی باید مستقل عمل کند ، امکان کاهش 40 درصدی فساد با حسابرسی دقیق

به گزارش خبرنگار، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم گرامیداشت مقام حسابدار اظهار کرد: همیشه صندلی حسابداری حلقه مفقوده در اقتصاد کشور بوده است. هنوز آنطور تبیین نشده است که این حرفه اگر به صندلی واقعی خود برسد چقدر نقش پر اهمیتی در شکل گیری حکمرانی دولت, شفافیت و سالم سازی سیتم اقتصادی دارند.

او ادامه داد: شاید یکی از دلایل بروز فساد در سیستم اداری عدم توجه به صندلی حسابداران و حسابرسان است. وقتی گزارشی توسط حسابدار و حسابرس امضا می گردد حتما باید این اطمینان وجود داشته باشد که این گزارش تایید خواهد شد.

دژپسند با اشاره به این صندلی ترسیمی حسابداری در ایران گفت: برای رسیدن به صندلی هدف حسابرسی حقگویی استقلال فعالیت حرفه ای بر اساس دیدگاه های تخصصی ضروری است. در انتصاب مدیریت سازمان حسابرسی کشور معتقد بودم که این نهاد باید مستقل باشد.

او ادامه داد: حرمت جامعه حسابداران و حسابرسان باید تسط متولی این سازمان حفظ گردد. باید یاری گردد تا نهاد سازی صورت بکیرد. حسابرسی طی گزارشات بین المللی می تواند تا 49 درصد فساد را در سیستم اداری کاهش دهد.

دژپسند گفت: معتقدم حسابرسان داخلی در نهاد ها دوره ای باید تغییر کند و حسابرسان باید به قدری قوی عمل نمایند که تایید نهایی بر ترازنامه ها و گزارش های حسابداری امضای آن ها باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی لازمه پیشبرد اهداف خصوصی و قیمت گذاری را دقت نظر حسابرسان و اعتمادسازی آن هاست، اعلام کرد: در بحث خصوصی سازی نباید به یک هیئت بسنده کنیم، وقتی که قرار است قیمت گذاری کنیم به گروهی که قیمت گذار است امین ماست.

او ادامه داد: در کارهای حسابرسی و حسابداری نیز دقت ها باید به مانند جراحان پزشکی صورت بگیرد.

دژپسند تاکید نمود: جامعه ای می خواهد جهت سالم و شفافی را طی کند بدون ارزش گذاری به حسابرسان شدنی نیست. حتما برای رسیدن به صندلی متعالی حسابداری ایران نیازمند همفکری و ایجاد اعتماد در جامعه نیازمندیم.

او تاکید نمود: دولت ها باید دامنه حضور حسابداران و حسابرسان را افزایش دهیم و حال که زمان تغییر روش بودجه ریزی از سنتی به مبتنی بر عملکرد زمان مناسبی برای بالا بردن صندلی حسابداران است.

او در سرانجام گفت: جهانی امروز سنتی محور حرکت کردن را نمی پذیرد و هوشمندسازی بیانی قوی برای عملکرد جهانست. حسابرسان باید همیشه با تکنولوژی جهان پیش بروند.

در حال تکمیل...

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سازمان حسابرسی باید مستقل عمل کند ، امکان کاهش 40 درصدی فساد با حسابرسی دقیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان حسابرسی باید مستقل عمل کند ، امکان کاهش 40 درصدی فساد با حسابرسی دقیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید