چامسکی: حتی هیتلر هم سعی در نابودی جامعه بشری نداشت

به گزارش وبلاگ گیت، نوآم چامسکی زبان شناس شناخته شده آمریکایی در مصاحبه ای با روزنامه ایندیپندنت، ترامپ را از هیتلر بدتر دانست و اقدامات وی را در زمینه زیست محیطی زمینه ساز نابودی تمدن بشری توصیف کرد.

چامسکی: حتی هیتلر هم سعی در نابودی جامعه بشری نداشت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گیت به نقل از روزنامه ایندیپندنت، نوآم چامسکی زبان شناس مشهور و منتقد رسانه ای دنیا با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معتقد است نتیجه این انتخابات چنانچه به نفع دونالد ترامپ تمام گردد می تواند کره زمین را به سمت فجایع زیست محیطی بسیار بیشتری ببرد.

اما شاید تعجب آور نباشد که این زبانشناس مشهور معاصر سخنان تندی در خصوص ترامپ و حزب جمهوری خواه دارد که به گفته وی تنها گروه سیاسی محافظه کار عظیم دنیا است که وجود تغییرات آب و هوایی را انکار می نماید.

وی در مصاحبه ای با روزنامه انگلیسی ایندیپندنت ترامپ را به پاره کردن هرگونه توافقی متهم کرد که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما پذیرفته شده بود. از جمله توافق پاریس 2015 که اساس آن برپایه محدود کردن فراوری دی اکسید کربن است.

چامسکی همچنین مقایسه ای بسیار بحث برانگیز میان ترامپ و آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی انجام می دهد؛ موردی که کارشناسان هولوکاست آن را نادرست و توهین آمیز دانسته و به شدت آن را رد می نمایند.

این روشنفکر و فعال عمومی 91 ساله اما تهدید گرمایش زمین را بی سابقه توصیف نموده و با استناد به گفته های دانشمندان تاکید دارد در صورت ادامه فرایند کنونی به سمت فاجعه می رویم.

چامسکی در این خصوص می افزاید: ما در حال حرکت به سمت فاجعه هستیم و یک کشور در دنیا وجود دارد که می خواهد پایش را بر روی پدال فشار دهد تا زمین را با سرعت هرچه بیشتر به سمت گرمایش فاجعه آمیز سوق دهد و آن آمریکا است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش رییس جمهوری آمریکا و حزب جمهوری خواه در گسترش ویروس کرونا که تا به امروز جان بیش از یک میلیون نفر را گرفته و بیش از 43 میلیون نفر را مبتلا نموده می گوید: توان مقابله با این بیماری وجود دارد اما نه توسط سرطان بدخیمی که خود نام رییس جمهوری را به دوش می کشد؛ کسی که برای نابودی هرآنچه که مانع انتخابات دوباره وی گردد، گام برمی دارد.

چامسکی در ادامه تاکید می نماید: بی شک بدترین چیزی که در طول تاریخ به ذهنم خطور کند، آدولف هیتلر است که مردی بسیار شنیع بود اما او سعی در از بین بردن جامعه بشری سازمان یافته روی زمین نداشت.

چامسکی که از پدر و مادری یهودی است، ماجرای هولوکاست نازی که کشته شدن بیش از 6 میلیون یهودی را در پی داشت، را به چالش کشیده و در عین حال معتقد است هیتلر 30 میلیون اسلاو (نژاد هندواروپایی) را کشت، اما تمدن بشری را نابود نکرد.

چامسکی مستقیما در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ 73 ساله از هیتلر هم بدتر است، شرح داد: این سخنان بسیار ظالمانه ای است و هر بار که آن را می گویم، پیش گفتار آن را می گویم، این جمله ظالمانه ای است، اما لطفا از خود بپرسید که آیا این درست است؟ وی در ادامه با بیان اینکه ترامپ به دلیل برداشتن هرگونه محدودیت وسایل نقلیه گازوییلی در سال 2018 که نتیجه آن گرم شدن چهار درجه ای کره زمین خواهد بود، از هیتلر بدتر است، جمله خود را تکمیل کرد.

ترامپ بارها بحران آب و هوایی را رد نموده و بیشتر دوره خود را صرف لغو استانداردهای زیست محیطی پذیرفته شده دولت اوباما نموده است. وی همچنین آمریکا را از توافقنامه پاریس 2015 خارج کرد.

حتی در پاییز سال جاری، هنگامی که آتش سوزی بسیاری از مناطق غربی ایالات متحده را با مقیاس و شدت نادر در یک قرن اخیر درنوردیدوی کوشش کرد تا مدیریت بد جنگل ها را مقصر بداند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چامسکی: حتی هیتلر هم سعی در نابودی جامعه بشری نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چامسکی: حتی هیتلر هم سعی در نابودی جامعه بشری نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید