کاهش سن دوپینگ در ورزش ایران، محرومیت 4 ساله ورزشکار صغر سنی!

به گزارش وبلاگ گیت، دوپینگ و گرایش ورزشکاران به این پدیده شوم طی سال های گذشته عواقب جبران ناپذیری برای ورزش ایران به همراه داشته است با این حال این اقدام غیراخلاقی در میان ورزشکاران کشورمان نه تنها ریشه کن نشده بلکه سن گرایش به آن پایین هم آمده طوریکه اخیراً یک ورزشکار صغر سنی مرتکب دوپینگ شده است.

کاهش سن دوپینگ در ورزش ایران، محرومیت 4 ساله ورزشکار صغر سنی!

نمونه گیری این ورزشکار که در رشته شنا فعالیت دارد از سوی آزمایشگاه کلن آلمان مثبت اعلام شده و نادو ایران نیز پس از طی مراحل بررسی و صدور حکم، رأی خود را در مورد او صادر کرده است اما بدون اطلاع رسانی!

طبق قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) ایران هم از آن تبعیت می کند، اسامی ورزشکاران خاطی که سن آنها کمتر از 18 سال است نباید اعلام شود. به همین دلیل نادو ایران هم با وجود صدور حکم محرومیت 4 ساله برای شناگر دوپینگی، نام او را رسانه ای نکرده است.

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ با لحاظ کردن شرایط متخلفان صغر سنی، سن و سال کم آنها و فرصت کافی که برای بازگشتِ پاک به دنیای ورزش قهرمانی دارند اعلام اسامی این دسته ورزشکاران را ممنوع کرده است اما این موضوع و اینکه ورزشکاری با این شرایط سنی پایین اقدام به استفاده از مواد نیروزا کرده، می تواند زنگ خطری جدی برای ورزش ایران و مسئولانش باشند که تجربه تلخ مواجهه با عواقب دوپینگ را دارد.

از زمانی که وزنه برداری ایران به خاطر دوپینگ 9 نفر از ورزشکارانش دو سال از حضور در میادین محروم شد و در نهایت هم همین مسئله کاهش سهمیه های المپیکی این رشته را موجب شد، خیلی نمی گذرد. از زمان تا به امروز شاید آمار دوپینگ ایرانی ها کمتر شده باشد اما هنوز صفر نشده و بدتر اینکه حالا شاهد گرایش ورزشکارانی با سن و سال کم به آن هستیم.

مسئولان مربوطه با لحاظ کردن این مهم باید برنامه های گسترده تر و جدی تری برای مبارزه با این پدیده در ورزش ایران داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کاهش سن دوپینگ در ورزش ایران، محرومیت 4 ساله ورزشکار صغر سنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سن دوپینگ در ورزش ایران، محرومیت 4 ساله ورزشکار صغر سنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید