آیین سنتی پنجاه به در قزوین، مراسمی برای شکرگزاری و طلب باران

به گزارش وبلاگ گیت، مردم قزوین هر سال هم زمان با پنجاهمین روز بهار در مصلای قدیمی شهر که در میان باغات سنتی جنوب شرقی واقع شده به رسم و سنت دیرینه گرد هم جمع شده و نماز طلب باران را به جا می آورند.

آیین سنتی پنجاه به در قزوین، مراسمی برای شکرگزاری و طلب باران

مراسم سنتی پنجاه به در یکی از کهن ترین آیین های مردم شهر قزوین است که هرسال بعدازظهر نوزدهمین روز اردیبهشت در باغات اطراف مصلا که بخشی از باغستان سنتی قزوین است، برگزار می شود و خانواده های قزوینی به ویژه ساکنان محله های قدیمی همراه با اقوام خود چند ساعتی را برای نیایش، شکرگزاری و طلب باران در دل طبیعت دور هم جمع شده و با خوردن عصرانه لحظات خوشی را در کنار هم تجربه می کنند.

در این آیین سنتی که ریشه در اعتقادات مذهبی مردم قزوین از گذشته های دور تا کنون دارد، خانواده ها سفره بزرگ و مشترکی پهن می کنند و با خوردن عصرانه شامل آش رشته و دُیماج (پیش غذایی محلی که مخلوطی از نان خردشده، پنیر، سبزی، گردو، کشمش و سیر است) که به سفره های هم جوار خود نیز تعارف می کنند، بخشی از رسوم این آیین را به جا می آورند.

پس از آن بچه ها مشغول بازی شده و آقایان با صرف انواع تنقلاتی چون هندوانه، آجیل و شیرینی باقی مانده از عید با یکدیگر گفتگو می کنند.

برگزاری نماز باران و شکرگزاری بخشی از برنامه های این آیین کهن است و بانوان به کنار آب انبار قدیمی این محل رفته دست های خود را به سوی آسمان دراز کرده و با به جا آوردن دو رکعت نماز و دعا و نیایش از خداوند برای سرسبزی باغات و رونق کار کشاورزی طلب باران می کنند.

پس از آن چند تکه سنگ کوچک برداشته آن را به دیوار آب انبار چسبانده با دست فشار می دهند و آرزو می کنند.

اعتقاد دارند چنانچه سنگ به دیوار بچسبد آرزوی آن ها برآورده می شود.

خانواده ها پس از دعا و نیایش و گذراندن اوقات عصرگاهی خود، در این مکان با غروب آفتاب به منازل خود باز می گردند.

با انجام تحقیقات میدانی و گفت وگو با شرکت کنندگان در این مراسم طی چند سال اخیر می توان به این نکته اشاره کرد که در گذشته بیشتر شرکت کنندگان در این مراسم دختران و بانوان بودند و حضور مردان به مرور زمان در این آیین بیشتر شده ولی همچنان بخش اصلی مراسم پنجاه به در که شامل اقامه نماز باران خواهی و حاجت خواهی است اغلب توسط بانوان انجام می شود. در واقع محور اصلی برگزاری این آیین بانوان هستند که این موضوع می تواند با پرستش ایزد آب (آناهیتا یا ناهید) در ایران باستان در ارتباط باشد.

همچنین در گذشته افرادی که امکان حضور در این محل را نداشتند آیین پنجاه به در را در پشت بام های منازل خود برگزار می کردند که نشان دهنده اهمیت و جایگاه آب در این مراسم است.

آیین کهن پنجاه به در سال 1389 با شماره 185 در فهرست میراث ملی ناملموس به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا

به "آیین سنتی پنجاه به در قزوین، مراسمی برای شکرگزاری و طلب باران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین سنتی پنجاه به در قزوین، مراسمی برای شکرگزاری و طلب باران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید