دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم

به گزارش وبلاگ گیت، خبرنگاران/همدان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: 45 هزار هنرمند و 30 هزار کارگاه دارای مجوز در استان وجود دارد که در عرصه اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی نقش آفرینی می کنند.

دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم

علی مالمیر شامگاه پنجشنبه 20 خردادماه در مراسمی به مناسبت روز جهانی صنایع دستی در باغ نظری همدان، بیان نمود: در چند سال گذشته شاهد نمایش جایگاه حوزه صنایع دستی در سطح بین المللی بوده ایم. در این رابطه برندسازی شهری رتبه اول را به خود اختصاص داد و استان همدان نیز رتبه اول کشور در حوزه شهرهای جهانی و ملی را کسب کرد.

وی با بیان اینکه حوزه صنایع دستی در کنار تمام ارزش های هنری و اساتید به نام به لحاظ کمی، گستردگی و فراگیری جایگاه مهمی دارد، شرح داد: صنایع دستی می تواند با کمترین حمایت، بیشترین ارزش اضافه کرده را داشته باشد تا از دریچه هنر درآمد اقتصادی را کسب کند و در زمینه صادرات نیز مؤثر باشد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صنایع دستی می تواند در حوزه صادرات، توسعه گردشگری و اشتغالزایی نقش آفرینی کند، اظهار کرد: ظرفیت این حوزه بسیار زیاد است اما راه نرفته هم در این حوزه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه باید اساتید این حوزه را ارج نهاد و معرفی کرد، گفت: در سال های گذشته 13 هزار نفر به هنرمندان این حوزه در استان اضافه شده اند، 160 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره ارائه شده همچنین 12 هزار نفر در این حوزه آموزش دیده اند و 270 نمایشگاه صنایع دستی برگزار شده است.

مالمیر بیان نمود: پس از جهانی شدن شهرهای همدان در حوزه صنایع دستی شرایطی فراهم شد که شاهد رغبت سرمایه گذاران برای ایجاد نمایشگاه دائمی بودیم که در این راستا ایجاد یک نمایشگاه در شهرستان ملایر در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم، گفت: حضور پر رنگ تشکل های حرفه ای در صنایع دستی مثبت است و در تداوم و حرکت رو به جلو این حوزه مؤثر است همچنین به بخش دولتی کمک می کند بنابراین میراث فرهنگی استان در راستای تشکل سازی گام برمی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در پایان بیان نمود: بیش از 700 مجموعه تولیدی با اشتغالزایی بین 25 تا 100 نفر در استان فعالیت دارند که از منظر اقتصادی بسیار بااهمیت است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان نیز در ادامه بیان نمود: اولویت استان در سند راهبردی و برنامه عملیاتی در حوزه اشتغال، سرمایه گذاری و تولید است.

ظاهر پورمجاهد با بیان اینکه حُسن صنایع دستی این است که می تواند در محیط زندگی انجام شود و یک ظرفیت مهم است، گفت: اگر بخواهیم کاری در رابطه با اقتصاد خانوار انجام دهیم در حوزه تقویت، توسعه و تحرک فعالیت های حوزه صنایع دستی است.

وی بیان نمود: اگر رشته های تأثیرگذار صنایع دستی مشخص و بازار آنها شناسایی شود می تواند توسعه پیدا کند، علاوه بر این تلاش می شود در نقاط کانونی استان کارهایی در این رابطه انجام شود.

پورمجاهد اظهار کرد: در حوزه فرش 57 هزار شاغل در استان وجود دارد که باید به عنوان کانون اشتغال پشتیبانی شود اما در دو سه سال گذشته محدودیت هایی پیدا شد که یکی از آنها تسهیلات بانکی بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه نتوانسته ایم همه نیازهای این حوزه برآورده کنیم، ادامه داد: در رابطه با تسهیلات کرونایی تمام تلاش این بود که کارگاه ها شناسایی شوند و لیست آنها در اختیار وزارتخانه های میراث فرهنگی و کار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه 42 درصد اشتغال استان در حوزه خدمات و بازرگانی است، اضافه کرد: متأسفانه بخش عمده ای که از کرونا آسیب دید هم در این حوزه بوده است .

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنبال راه اندازی نمایشگاه دائم صنایع دستی در تپه هگمتانه هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید