شیر چاق کننده است یا لاغر کننده؟

به گزارش وبلاگ گیت، زندگی امروز / شیرهای پاستوریزه عمدتا از شیرگاو و اندازه چربی آنها معین است.

شیر چاق کننده است یا لاغر کننده؟

به گزارش زندگی امروز به نقل جام جم از هر لیوان شیر کم چرب شامل 240 سی سی شیر حدود 90 کالری، هر لیوان شیر معمولی 120 کالری و هر لیوان شیر پرچرب تا 150 کالری انرژی به بدن می رساند. بهتر است همه افراد بخصوص کسانی که رژیم لاغری دارند از نوع کم چرب یا بدون چربی شیر استفاده نمایند، اما افرادی که قصد اضافه وزن دارند یا می خواهند توان جسمانی خود را بالا ببرند می توانند شیر پرچرب بخورند. یادتان باشد که شیر کم چرب یا پرچرب از نظر اندازه لاکتوز، پروتئین، املاح و ویتامین ها تفاوتی با هم ندارند و فقط اندازه چربی آنها بالا یا پایین است.

نکته دیگر این که کالری موجود در شیر و لبنیات به هیچ وجه قابل مقایسه با کالری سایر مواد غذایی نیست. پس نمی توان گفت شیر نمی خورم چون کالری دارد. شیر علاوه بر کالری، تمام مواد غذایی مایحتاج بدن را هم داراست و مصرف آن بسیاری از نیازهای بدن را مرتفع می نماید، پس به هیچ اسم شیر را از برنامه غذایی روزانه خود حذف نکنید.

البته بعضی افراد به علت عدم تحمل لاکتوز و عوارض گوارشی از نوشیدن شیر صرف نظر می نمایند. این حالت معمولا در افراد بالغی دیده می گردد که در دوران کودکی به اندازه کافی و مداوم شیر و لبنیات مصرف ننموده اند. در نتیجه آنزیم لاکتاز در بدنشان کاهش پیدا نموده و نمی توانند قند شیر یا لاکتوز را هضم نمایند. این افراد پس از نوشیدن شیر دچار عوارض گوارشی مثل نفخ، دل درد و تغییر شکل و قوام مدفوع می شوند. خوشبختانه این مشکل درمان دارد. افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند مصرف شیر را از روزی 10سی سی آغاز نمایند و طی زمان و به تدریج به میزان آن بیفزایند تا مشکلشان حل گردد. امروزه شیرهای کم لاکتوز و بدون لاکتوز هم در بازار موجودند که افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند آنها را خریداری و مصرف نمایند تا دچار مشکل نشوند.

منبع: زندگی روز

به "شیر چاق کننده است یا لاغر کننده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیر چاق کننده است یا لاغر کننده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید