فرمانداران خوزستان بر اجرای برنامه کنترل ایدز نظارت نمایند

به گزارش وبلاگ گیت، خبرنگاران/خوزستان استاندار خوزستان با بیان اینکه برنامه کنترل عفونت HIV پیروز نخواهد شد مگر با مشارکت همه ادارت و سازمان های مرتبط، گفت: انتظار می رود فرمانداران نظارت مستمر بر اجرای برنامه چهارم ملی کنترل بیماری ایدز توسط ادارات و سازمان های مسئول اجرای برنامه داشته باشند.

فرمانداران خوزستان بر اجرای برنامه کنترل ایدز نظارت نمایند

غلامرضا شریعتی در همایش آگاهی، پیشگیری، آزمایش و درمان HIV که امروز (13 آذرماه) در اهواز برگزار گردید، اظهار کرد: از زمانی که نخستین نمودهای HIV در حدود 40 سال پیش گزارش شد، کوشش های بسیاری در سطح جهانی، منطقه ای و کشوری برای مبارزه با اپیدمی HIV اجرا شده است. در این مدت شواهد علمی فراوانی درباره مداخلات موثر فراهم شده که در پیشگیری از عفونت، مراقبت و درمان افرادی که با HIV زندگی می نمایند و مهار گسترش ویروس موثر بوده است.

وی اضافه نمود: در این راستا رهبران جهان قول داده اند تا به هدف 3.3 برای انتها دادن به ایدز تا سال 2030 میلادی در قالب یک کوشش گروهی جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار دست یابند. همچنین اهداف میان راهی سه گانه 90 - 90 - 90 را وضع نموده اند؛ در این برنامه باید تا سال 2020 میلادی، 90 درصد از کسانی که با HIV زندگی می نمایند شناسایی شوند، 90 درصد آن ها درمان دارویی دریافت نمایند و ویروس در 90 درصد گروه اخیر سرکوب گردد.

به گزارش وبلاگ گیت، استاندار خوزستان توضیح داد: روز جهانی ایدز سال جاری درست پیش از قرار 2020 فرا رسیده است بنابراین فرصت مناسبی است تا هم دستاوردها و هم کمبودهای خود را در پیشگیری، درمان و مراقبت HIV آنالیز کنیم و بسنجیم.

شریعتی اعلام کرد: در منطقه مدیترانه شرقی شاهد گسترش فزاینده اپیدمی هستیم؛ در حالی که در سال 2015 تعداد مبتلایان جدید در جهان رو به کاهش بوده اما در منطقه ما موارد جدید اچ آی وی، 32 درصد و مرگ و میر مرتبط با ایدز 63 درصد نسبت به سال 2010 افزایش یافته است. همچنین در انجام آزمایش برای رسیدن به نخستین هدف 90 درصدی برای تشخیص مبتلایان به HIV شکاف بزرگی در منطقه دیده می گردد.

وی مطرح کرد: در سال 2018 در سطح جهان از بین 400 هزار نفری که تخمین زده شده با HIV زندگی می نمایند، تنها 127 هزار نفر (32 درصد) از شرایط خود آگاهی داشتند، در واقع 273 هزار نفر هنوز از بیماری خود بی خبر هستند. اگر خطر سرایت ناآگاهانه ویروس به دیگران را در نظر بگیریم، این دغدغه بزرگی است. همچنین 79 درصد کسانی که با HIV زندگی می نمایند داروهای ضدویروسی لازم برای نجات جانشان را دریافت نمی نمایند.

استاندار خوزستان اعلام کرد: جمعیت های کلیدی که بیشتر تحت تاثیر اپیدمی ایدز قرار گرفته اند اغلب از عفونت های همزمان نیز رنج می برند؛ بیماری هایی با راه سرایت مشابه هپاتیت ویروسی B و C، عفونت های آمیزشی یا عفونت هایی مانند سل که مرتبط با شرایط زندگی این جمعیت ها است. افزون بر این، کسانی که با HIV زندگی می نمایند اغلب نیازهایی در حوزه سلامت دارند که فراتر از آسیب پذیری یا ابتلا به HIV است.

شریعتی مطرح کرد: برای پشتیبانی از کشورها در حرکت به سوی پوشش همگانی سلامت و اطمینان از فراموش نشدن هیچ کس، گام های بلندی برداشته شده است. پوشش همگانی سلامت به معنای آن است که هر کسی به درمان و مراقبت موثر و ایمن بدون تحمل دشواری مالی دسترسی دارد. مداخلات ما برای انتها دادن به اپیدمی ایدز باید در این چارچوب دیده گردد. خدمات مربوط به HIV باید کاملا در نظام خدمات بهداشتی اولیه (PHC) هر کشور ادغام شده باشد.

وی ادامه داد: امروزه، با پیشرفت تکنولوژی های آزمایش و پیدایش آزمایش HIV سریع با حساسیت و ویژگی بالا، آزمایش HIV ساده تر از پیش شده است. با در دست داشتن همه این پیشرفت ها، راهی برای ما باقی نمی ماند جز این که تعهد خود برای انتها دادن به ایدز تا سال 2030 را به جا بیاوریم.

استاندار خوزستان اضافه نمود: ادغام خدمات به معنای آن است که نظام سلامت به جای آن که فقط بر عفونت HIV یک نفر تمرکز کند، می تواند به نیازهای سلامت هر فرد به شکلی منسجم و جامع پاسخ بدهد. زمان آن است که پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت HIV از انزوا خارج گردد. کسانی که با HIV زندگی می نمایند و آن هایی که بیشتر در معرض خطر آن هستند، حق دارند تا مانند دیگران از یک نظام خدمت رسانی، یکپارچه و به سادگی در دسترس برخوردار باشند.

شریعتی توضیح داد: جوامعی که با گسترش ایدز روبرو هستند، سازنده ترین و پویاترین شهروندان خود را از دست می دهند. هنگامی که مردان و زنان جوان بر اثر ابتلا به ایدز، بیمار می شوند اغلب از دردهای روحی، انزوای اجتماعی و مسائل جسمی و مالی رنج خواهند برد. خانواده ها نیروی کار خود را از دست می دهند، موقعیت اجتماعی شان از بین می رود، از فقر و بیماری رنج می برند، بر اثر نگاه تلخ و بدنام نماینده مردم منزوی می شوند و حقیقت ابتلا به ایدز را انکار می نمایند و این در حالی است که خطر گسترش ایدز به دیگران وجود دارد. این افراد نیازمند آسایش و هدایت های کاربردی هستند.

وی با بیان اینکه کلیه سازمان ها و نهادهای متولی برنامه ایدز باید در قالب کمیته های استانی و شهرستانی همدل شوند، گفت: با این هماهنگی می توانیم جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار در چارچوب چهارمین برنامه ملی استراتژیک ایدز کوشش خود را به ثمر برسانیم.

شریعتی گفت: فرصت برای عمل و تقویت بیماریابی، دسترسی افراد به مراقبت و درمان مناسب، حمایت از بیماران و آموزش و اطلاع رسانی در مورد بیماری محدود است و به همین دلیل باید جهت کاهش فاصله بین نیازها و خدمات شتاب یابد.

استاندار خوزستان اعلام کرد: باید آموزش های لازم را در اختیار گروه ها و افراد در معرض آسیب قرار دهیم تا بتوانند از خود در برابر HIV محافظت نمایند. همچنین باید تمهیداتی فراهم گردد تا بچه ها سالم از مادران HIV مثبت به جهان بیایند و همه افراد HIV مثبت تحت درمان موثر ضد رترو ویروسی قرار بگیرند.

شریعتی توضیح داد: برنامه کنترل عفونت HIV پیروز نخواهد شد مگر با مشارکت همه ادارت و سازمان های مرتبط. انتظار می رود فرمانداران نظارت مستمر بر اجرای برنامه چهارم ملی کنترل بیماری ایدز توسط ادارات و سازمان های مسئول اجرای برنامه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرمانداران خوزستان بر اجرای برنامه کنترل ایدز نظارت نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمانداران خوزستان بر اجرای برنامه کنترل ایدز نظارت نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید