فضای انتخابات بیشتر دست پایداری و قالیباف خواهد بود

به گزارش وبلاگ گیت، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: مجموعه آقای قالیباف هویت ایدئولوژیک سیاسی معین و مستقلی ندارد و شاید همین مسئله باعث گردد مثل کارگزاران جناح چپ بتواند از بیشتر گروه های اصولگرا، نامزد در لیست انتخاباتی اش قرار دهد.

فضای انتخابات بیشتر دست پایداری و قالیباف خواهد بود

به گزارش وبلاگ گیت، نامه نیوز نوشت: اصولگرایان هر چند دم از ضرورت وحدت می زنند اما هر سلیقه برنامه انتخاباتی خود را پیش می برد تا اگر وحدت حاصل نشد، شب انتخابات غافلگیر نگردد. هر چند قالیباف تا به اینجای کار تأکید خود را بر همگرایی با سایر مجموعه های اصولگرا قرار داده اما هر آن امکان دارد او نیز تصمیم بگیرد با لیست اختصاصی خود وارد کارزار انتخابات مجلس گردد.

محمد مهاجری درباره شرایط اردوگاه اصولگرایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی به نامه نیوز گفت: اصولگرایی با لیست واحد امکان پذیر نیست. یعنی اصلا در تعریف اصولگرایی لیست واحد نمی گنجد. اگر یک دفعه اصولگراها لیست واحد دادند، مطمئنا اصولگرا نیستند.

وی اضافه کرد: در میان اصولگرایان هر گاه کار سیاسی تشکلی و دسته جمعی به بن بست می رسد، ناگهان تعبیری تحت عنوان تکلیف شرعی وسط می آید و آن تکلیف شرعی به افراد یا تشکل های سیاسی اصولگرا حکم می نماید که باید مستقل به صحنه انتخابات پا بگذارند، حتی به قیمت آنکه رأی نیاورند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به دیگر دلایل عدم وحدت در اردوگاه اصولگرایی یادآور شد: اصولگرایان در سال های اخیر اصول شان متکثر شده است که در این تکثر تضاد هم وجود دارد. ضمن آن که از رویکرد تمامیت خواهی بعضی مجموعه ها نیز نباید غافل شد بنابراین تکلیف شرعی، تنوع عقیده ها و سلایق و تمامیت خواهی بعضی تشکل ها سه عاملی هستند که مانع تحقق لیست واحد انتخاباتی اصولگرایان می شوند.

وی با تأیید احتمال بستن لیست مستقل از طرف محمدباقر قالیباف اظهار کرد: البته آقای قالیباف می تواند طیف بیشتری از اصولگراها را دور خود جمع کند چون از لجستیک بالایی برای انتخابات برخوردار است.

این فعال رسانه ای اعلام کرد: آقای قالیباف امکانات تبلیغاتی و اقتصادی خیلی گسترده تر و در دسترس تر نسبت به سایر گروه های سیاسی در اختیار دارد، این مسئله واقعیتی است که در ادوار گذشته انتخابات نیز شاهدش بودیم. شرایط طوری بود که حجم تبلیغاتی برای آقای قالیباف با حاصل جمع سایر کاندیداها برابری می کرد بنابراین هیچ بعید نیست که بیشتر گروه های اصولگرا حاضر باشند برای آن که از امکانات تبلیغاتی بیشتری برخوردار شوند زیر بلیت آقای قالیباف قرار گیرند.

وی درباره احتمال جدایی طیف سنتی اصولگرا و جبهه پایداری از آقای قالیباف ادامه داد: گرچه جبهه پایداری یک تشکل مسنجمی نیست و اعضای آن با هم زیاد دعوا دارند اما احتمال همراهی اش با سایر گروه های اصولگرا برای تدوین لیست مشترک تقریبا صفر است. مگر این که دستور و تکلیف شرعی برای وحدت از جای دیگری بیاید.

مهاجری گفت: برخلاف پایداری، سنتی ها با آقای قالیباف خواهند ماند چون کاندیداهای خیلی زیادی ندارند. اگر آقای مصباحی مقدم و میرسلیم را جدا کنیم؛ تقریبا جریان سنتی کاندیدای نامدار دیگری ندارد. جامعه روحانیت مبارز هم رسما اعلام نموده که ورود به انتخابات نخواهد کرد بنابراین فضای انتخابات بیشتر دست جریان تندرو مثل پایداری و جریان آقای قالیباف خواهد بود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: البته مجموعه آقای قالیباف یک دست نیست. بعضی شان به لحاظ عملگرایی نزدیک به جبهه پایداری هستند، بعضی روحیه تکنوکراتی دارند و نزدیک به اصلاح طلبان رفتار می نمایند و بعضی نیز مشی و منش سنتی دارند بنابراین مجموعه آقای قالیباف هویت ایدئولوژیک سیاسی تعیین و مستقلی ندارد و شاید همین مسئله باعث گردد مثل کارگزاران جناح چپ بتواند از بیشتر گروه های اصولگرا، نامزد در لیست انتخاباتی اش قرار دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فضای انتخابات بیشتر دست پایداری و قالیباف خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای انتخابات بیشتر دست پایداری و قالیباف خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید