چاووش اغلو: تحریم های احتمالی آمریکا را تلافی خواهیم کرد

به گزارش وبلاگ گیت، وزیر خارجه ترکیه می گوید این کشور به هیچ قیمتی از خرید سامانه اس-400 عقب نشینی نمی کند و آماده است تا تحریم های احتمالی آمریکا را هم تلافی کند.

چاووش اغلو: تحریم های احتمالی آمریکا را تلافی خواهیم کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گیت، مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه روز شنبه بار دیگر تأکید کرد که این کشور به هیچ وجه از خرید سامانه روسی اس-400 عقب نشینی نمی نماید، حتی اگر این اقدام به اعمال تحریم از سوی آمریکا منجر گردد.

به نوشته پایگاه خبری شبکه الجزیره، چاووش اغلو که در پایتخت قطر در نشست مجمع دوحه صحبت می کرد، گفت آنکارا هرگز قرارداد خرید سامانه اس-400 را لغو نمی نماید، هر تبعاتی هم که می خواهد داشته باشد.

وی در خصوص احتمال تحریم از سوی آمریکا، گفت: تحریم و زبان تهدید، هرگز نتیجه نخواهد داد. اما اگر تحریمی اعمال گردد، در آن صورت ترکیه هم باید تلافی کند.

در ماه های گذشته آمریکا ترکیه را تحت فشار قرار داده تا از به کارگیری سامانه های پدافندی روسی خودداری کند. استدلال واشنگتن این است که استقرار یک سامانه روس در یک کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جنگنده ها و شبکه پدافندی ناتو را در معرض خطر قرار می دهد. واشنگتن به همین بهانه ترکیه را از برنامه فراوری مشترک جنگنده اف-35 کنار گذاشته و تهدید نموده که تحریم های بیشتری علیه این کشور وضع می نماید.

با وجود فشارهای آمریکا، چاووش اغلو امروز گفت خرید سامانه پدافندی از روسیه، برای ترکیه یک ضرورت است. وی گفت: ما شدیدا به یک سامانه پدافند هوایی احتیاج داریم. ما کوشش کردیم تا آن را از ایالات متحده و دیگران بخریم، اما این اتفاق نیافتاد. این سامانه ای است که برای ما لازم است.

وزیر خارجه ترکیه به عملیات نظامی کشورش در شمال سوریه هم اشاره نمود و گفت هدف از این عملیات دور کردن شبه نظامیان کرد از مرز ترکیه است. وی گفت آمریکا و ترکیه هنوز با یکدیگر متحد هستند، اما آنکارا انتظار دارد که واشنگتن از همدستی و همکاری با پ ک ک و گروه های وابسته به آن دست بردارد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "چاووش اغلو: تحریم های احتمالی آمریکا را تلافی خواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاووش اغلو: تحریم های احتمالی آمریکا را تلافی خواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید