اجرای ساماندهی آموزش عالی کلید خورد

به گزارش وبلاگ گیت، تهران (پانا) - وزیر علوم گفت اولین گام در اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی تشکیل شبکه علمی بین دانشگاهی در سطح استان، منطقه و در سطح ملی است.

اجرای ساماندهی آموزش عالی کلید خورد

به گزارش وزارت علوم، پنجاه و چهارمین اجلاس سراسری معاونان آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی صبح امروز (یکشنبه) به صورت مجازی با حضور منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید،

وی با بیان اینکه یکی از مزایای دوران کرونا، برگزاری نشست ها با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی است که امکان برگزاری نشست ها را در فواصل کم و با صرفه جویی در هزینه ها فراهم نموده است، گفت: آموزش عالی کشور در دوران کرونا مشکلاتی داشته و اساتید و دانشجویان را از حضور در دانشگاه ها و استفاده از آموزش حضوری باز داشته، ولی با این حال همه دانشگاهیان در زمینه ارائه آموزش مجازی با کیفیت بهتر تمام کوشش خود را به کار برده اند.

وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه ها در حوزه آموزش مجازی با توجه به عدم سابقه و عدم آمادگی، توفیقات خوبی در ترم گذشته و ترم جاری به دست آورده اند، اضافه کرد: باید سعی گردد این توفیقات به بهترین نحو توسعه یابد و برنامه ریزی گردد تا زیر ساخت های آموزش مجازی در دانشگاه ها توسعه یابد و تداوم استفاده از این برنامه ها در آینده پیش بینی گردد.

وی اضافه کرد: دانشگاهیان آموزش مجازی را به عنوان یک دستاورد ارزشمند حتی پس از دوران کرونا به عنوان یک برنامه هدفمند و ضروری اولویت دهند و مسئولان دانشگاهی در این خصوص با حوزه آموزش، همکاری لازم را انجام دهند.

وزیر علوم با بیان اینکه در سطح ملی هم بحث پشتیبانی از آموزش مجازی مطرح است، گفت: امیدواریم در هفته های آینده این مساله به انجام برسد و پشتیبانی ملی نیز برای امنیت و تبادل بهتر اطلاعات در آموزش دانشجویان از این بخش به عمل آید. البته در این راستا دانشگاه ها نیز باید نرم افزارهای خود را ارتقاء داده و از نرم افزارهایی استفاده نمایند که قابلیت های بیشتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: علاوه بر اینکه ضروری است از مزایا و توفیقات ارائه آموزش های مجازی گفته گردد و از اساتید و مدیرانی که علی رغم عدم آمادگی، به خوبی توانستند به نحو مطلوب ارائه خدمت دهند، باید دقت کنیم تا کیفیت ارائه آموزش های مجازی را ارتقاء بخشیم.

وزیر علوم با بیان اینکه نظارت بر ارائه کیفی دروس و سرفصل ها باید به صورت دقیق و منظم انجام گیرد، گفت: روسا و مسئولان دانشگاه های کوچک و جوان که امکان دارد در این زمینه به دلایل مختلف شرایط مطلوبی برایشان فراهم نشده باشد، باید دقت نمایند دانشجویان این مراکز از کیفیت لازم در ارائه دروس به صورت مجازی برخوردار باشند.

غلامی اضافه کرد: در این راستا ارائه گزارشات کاستی ها و نواقص این حوزه هم به مدیریت دانشگاه ها یاری خواهد نمود تا امور را بهتر سنجیده و در برطرف نواقص بکوشند. همچنین این گونه نشست ها نیز با به اشتراک گذاری تجربه ها و همفکری ها در این زمینه می تواند مثمر ثمر باشد.

غلامی درخصوص اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی گفت: این طرح مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و در سال 1394 تصویب و در اوایل سال 1395 ابلاغ شد و از همان زمان دانشگاه ها و مناطق ده گانه آموزش عالی اقدام به ساماندهی کردند.

وزیر علوم با بیان اینکه در دو سال گذشته فرایند انجام این طرح در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آنالیز و تایید شد و هم اکنون لازم الاجراست، اضافه کرد: البته اجرایی شدن این طرح، همکاری نزدیک و هماهنگی کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را می طلبد و انتظار این است که همه مدیران و مسئولان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از اجرای این طرح پشتیبانی و در تحقق آن همکاری نمایند.

غلامی با بیان اینکه اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی به نفع آموزش عالی کشور است، گفت: در این طرح در مرحله اول، تشکیل شبکه علمی بین دانشگاهی در سطح استان، منطقه و در سطح ملی را در نظر داریم، یعنی مراکز آموزش عالی به شکلی معقول و منطقی با یکدیگر در ارتباط باشند تا هم افزایی مطلوبی ایجاد گردد و دانشگاه ها بتوانند به بهترین وجه از امکانات یکدیگر استفاده نمایند.

وی خاطر نشان کرد: این شبکه بخشی از اختیارات خاص مدیریت ها را در سطح شبکه به اشتراک می گذارد به طور مثال، در حوزه توسعه کمی، به صورت مشترک تصمیم گیری می گردد و در این راستا در بعضی موارد، اتصال و ارتباط بین دانشگاه های کوچک با دانشگاه های عظیم و قدیمی، به نفع دانشگاه های کوچک و جوان خواهد بود.

وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر نیازی به توسعه کمی در آموزش عالی نداریم، گفت: در شبکه علمی، بحث کیفیت را می توانیم ارتقاء دهیم. وقتی قرار است از ظرفیت ها و امکانات یکدیگر در سطح دانشگاه ها استفاده کنیم، این ظرفیت ها می توانند مبتنی بر توانمندی های مشترک به سمت ارتقای کیفیت سوق داده شوند.

غلامی با بیان اینکه ماموریت گرایی نیز از نکات مهم و مطرح در طرح ساماندهی آموزش عالی است، توضیح داد: در این راستا همه دانشگاه ها طرح راهبردی مصوب دارند که البته با توجه به گذشت چند سال از تصویب آن، ضروری است این طرح ها بازنگری شوند و در شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا، در ساماندهی آموزش عالی و ماموریت گرایی دانشگاه ها ضروری است اصلاحاتی صورت گیرد و طرح های راهبردی دانشگاه ها با توجه به فضای جدید ارائه گردد.

وی با بیان اینکه در حوزه های فناوری، افق های جدیدی در دنیا مطرح شده و حضور محققان کشورمان در سطح بین المللی نشان می دهد که صندلی ما در دنیا تثبیت شده است، گفت: البته این بدان معنا نیست که این فرایند با سرعت یکنواخت پیش خواهد رفت و اگر برنامه ریزی دقیقی در این خصوص نداشته باشیم، امکان دارد از این قافله عقب بمانیم.

غلامی اعلام کرد: در شرایط فعلی می توانیم از ظرفیت آموزش مجازی کشور برای پذیرش دانشجویان غیر ایرانی استفاده کنیم که افزایش کیفیت و ارائه امکانات بیشتر به وسیله ارتباطات بین دانشگاه ها می تواند این ظرفیت را افزایش دهد.

غلامی در ادامه گفت: در این راستا در حوزه پذیرش دانشجویان خارجی، به غیر از فضای مجازی، در آینده در فضای حضوری نیز باید برنامه ریزی جدی برای جذب این دانشجویان داشته باشیم و می توانیم ظرفیت خالی دانشگاه های مان را با پذیرش دانشجویان غیر ایرانی پر کنیم.

وزیر علوم با بیان اینکه هم اکنون همه مدیران و کارشناسان کشور از دانش آموختگان دانشگاه های کشور هستند، اضافه کرد: در حوزه تحقیقات هم اکنون صندلی 15 دنیا را داریم که نشان دهنده عملکرد مناسب این بخش است. عملکرد حوزه فناوری در 15 سال گذشته نیز نشان دهنده حاصل کاربست یافته های علم و فناوری و تبدیل علم به ثروت است و فعالیت مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان نیز حاصل کار تربیت نیروهای ماهر، توانمند و دانش پژوه می باشد که عملکردشان قابل ارائه در سطح ملی و بین المللی است.

وزیر علوم اظهار امیدواری کرد با همفکری هایی که صورت می گیرد بتوانیم در تحقق اهداف برای تربیت نیروی انسانی ماهر و توانمند توفیق یابیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اجرای ساماندهی آموزش عالی کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای ساماندهی آموزش عالی کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید