ارتش آمریکا در چه صورت می تواند در انتخابات آمریکا دخالت کند؟

به گزارش وبلاگ گیت، فارس نوشت: انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا از بسیاری جهات با انتخابات گذشته این کشور متفاوت است، یکی از جنبه های این تفاوت نگرانی درباره واکنش ترامپ به شکست احتمالی اوست که ممکن است پای ارتش را هم به میان بیاورد.

ارتش آمریکا در چه صورت می تواند در انتخابات آمریکا دخالت کند؟

در کمتر از یک ماه باقی مانده به انتخابات سوم نوامبر (13 آبان آمریکا) در حالی که این کشور با چندین بحران جدی که مهمترین آن همه گیری کروناست دست و پنجه نرم می کند، واکنش دونالد ترامپ به نتیجه انتخابات هم سوالی است که ذهن بسیاری از سیاستمداران و نظامیان این کشور را درگیر کرده و همه خود را به نوعی برای هر گونه احتمال آماده می کنند.

رئیس جمهور آمریکا اخیرا در چندین نوبت در پاسخ به این سوال که آیا در صورت شکست در انتخابات، قدرت را مسالمت آمیز به جو بایدن رقیب دموکرات خود تحویل خواهد داد، گفته که انتقال قدرتی در کار نخواهد بود و فقط در صورت تقلب در انتخابات، او شکست خواهد خورد.

در چنین شرایطی به نوشته خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس، سوالی که مرسوم نبوده آمریکایی ها در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری از خود بپرسند، این است که آیا رأی گیری، شمارش آرا یا واکنش بعد از انتخابات می تواند آنقدر آشفتگی ایجاد کند که نیاز به مداخله ارتش ایالات متحده باشد؟

بنا بر این مطلب، پاسخ این سوال بله است اما در موارد شدید. در حالت عادی نیازی به نقش آفرینی ارتش در انتخابات وجود ندارد و بر اساس قانون اساسی آمریکا وظیفه اصلی ارتش دفاع از این کشور در مقابل دشمنان خارجی است و برقراری نظم مدنی جزو وظایف پلیس مدنی است. اما یک قانون مبهم با نام قانون شورش وجود دارد که به لحاظ نظری نیروهای ارتش را در نقش پلیس قرار می دهد.

در خصوص انتخابات امسال، استفاده بالقوه از نیروها چه نیروهای وظیفه یا گارد ملی در زمان رای گیری یا در ناآرامی احتمالی بعد از انتخابات از سوی فرمانداران و رهبران نظامی آمریکا مورد بحث قرار گرفته و این احتمال از زمانی مطرح شده که دونالد ترامپ بدون مدرک می گوید که انتخابات پستی باعث تقلب گسترده می شود و او به همین دلیل ممکن است نتایج انتخابات را نپذیرد. صحبت های وی درباره مستقر کردن نیرو در محل های رای گیری در روز انتخابات هم نگرانی درباره ارعاب رای دهندگان را ایجاد کرده است.

واکنش ها به نظامی سازی فضای انتخابات آمریکا

به نوشته آسوشیتد پرس، کنترل غیرنظامی ارتش به این معناست که نیروهای ارتش باید تحت فرمان رهبران غیرنظامی مثل وزیر دفاع باشند و از سیاست دور بمانند. آن ها متعهد به وفادار ماندن به قانون اساسی و قوانین آمریکا هستند و نه به یک حزب سیاسی یا یک رئیس جمهور.

با توجه به این مسئله ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به عنوان عالی ترین افسر ارتش به کنگره اعلام کرده ارتش متعهد به غیرسیاسی و دور ماندن از هر نقش انتخاباتی است. او در جواب سوالی در همین خصوص در پاسخ به دو عضو دموکرات کمیته خدمات مسلح مجلس کنندگان نوشت: در صورت اختلاف درباره بعضی جنبه های انتخابات، طبق قانون، دادگاه های آمریکا و کنگره موظف به حل وفصل هر گونه اختلاف هستند. من هیچ نقشی را برای نیروهای مسلح آمریکا در این فرایند پیش بینی نمی کنم.

به گفته این فرمانده آمریکایی، اعضای ارتش نباید در فرایند انتقال قدرت بعد از انتخابات مشارکت کنند و به عبارت دیگر، در صورت بروز اختلاف درباره پیروز انتخابات نباید انتظار داشت ارتش وارد عمل شود.

گارد ملی چه می تواند بکند؟

ارتش آمریکا از نیروهای وظیفه، گارد ملی و نیروهای ذخیره تشکیل می شود. فقط در موارد شدید و آنهم علیه دشمن خارجی و نه در خاک آمریکا نیروهای وظیفه به خدمت گرفته می شوند. نیروهای گارد ملی هم در هر ایالتی حضور دارند و تحت کنترل فرمانداران هستند و از دولت فدرال فرمان نمی گیرند.

فرمانداران به طور معمول در موارد اضطراری مثل بلایای طبیعی یا برای برقرار نظم در هنگام اتفاقاتی مثل شورش از آن ها استفاده می کنند. در این موارد هم گارد ملی به عنوان نیروی کمکی به ماموران اجرای قانون (پلیس) وارد عمل می شود و باز هم نقش اصلی با آن ها نیست.

بنابر این گزارش، در شرایط اضطرار ملی مثل جنگ های آمریکا در عراق و افغانستان رئیس جمهور می تواند نیروهای گارد ملی را برای حمایت از نیروهای وظیفه مستقر کند. رئیس جمهور آمریکا همچنین این اختیار را دارد که گارد ملی را برای استفاده در شرایط اضطرار داخلی متحد کند اما این سوال مطرح است که آیا فرمانداران می توانند مانع او شوند؟

قانون شورش

طبق قانون شورش سال 1807، رئیس جمهور آمریکا می تواند نیروهای وظیفه ارتش را در ایالت هایی که قادر به سرکوب شورش نیستند یا از قانون فدرال سرپیچی می کنند، اعزام کند. طبق این قانون، رئیس جمهور آمریکا می تواند این نیروها را بدون نیاز به تایید فرماندار در شرایط خاص مثلا در زمانی که خشونت مانع اجرای قانون است، فعال کند.

اما این پرسش مطرح است که آیا خشونت احتمالی بعد از انتخابات آمریکا را می توان شورش در نظر گرفت؟ به نوشته آسوشیتد پرس، این مسئله قابل بحث است و تعیین نیست که ایالت ها می توانند هر گونه استفاده رئیس جمهور آمریکا از قانون شورش را مسدود کنند یا خیر.

در نیم دهه گذشته روسای جمهور آمریکا ارتش را به ایالت های جنوبی برای اعمال ادغام مدارس در دهه های 1950 و 1960 گاهی بدون رضایت فرمانداران اعزام کرده اند. یا نیروهای وظیفه ارتش به درخواست فرماندار کالیفرنیا در سال 1992 برای سرکوب ناآرامی ها در پی اعتراضات به خشونت پلیس در لس آنجلس اعزام شدند.

در ماه ژوئن هم ترامپ در نظر داشت قانون شورش را برای به کارگیری نیروهای وظیفه ارتش به منظور سرکوب اعترضات به قتل نژادپرستانه جورج فلوید فعال کند اما با مخالفت مارک اسپر وزیر دفاعش روبرو شد. اسپر گفت قانون شورش تنها باید در شرایط وخیم و اضطراری فعال شود و اکنون چنین شرایطی وجود ندارد.

با این حال بنابر این گزارش، سرپیچی از دستور رئیس جمهور آمریکا در خصوص فعال کردن این قانون اتفاقی بی سابقه در تاریخ این کشور خواهد بود.

نگرانی درباره ارعاب رای دهندگان

با توجه به سخنان رئیس جمهور آمریکا و درخواست او از هوادارانش در مناظره اخیر انتخاباتی، برای حضور پای صندوق های رای و نظارت بر رای گیری، دموکرات ها نگران هستند هواداران ترامپ رای دهندگان حامی حزب دموکرات را بترسانند و مانع رای دادن آن ها شوند.

چندین فرماندار از جمله اندرو کومو فرماندار دموکرات نیویورک احتمال استفاده از گارد ملی برای تامین امنیت رای دهندگان را مطرح کرده است. در دوران رقابت های مقدماتی انتخاباتی هم بعضی فرمانداران از نیروهای گارد ملی برای تامین امنیت استفاده کردند. بعضی اوقات آن ها با پوشش غیرنظامی و حتی به جای کارکنان انتخابات به دلیل غیبت آن ها در زمان همه گیری کرونا، حاضر شدند. اما در کل باید از فرایند انتخابات دور بمانند.

میشل فلورنوی که به عنوان نامزد اصلی گزینه وزارت دفاع جو بایدن در صورت پیروزی او شناخته می شود و به اولین وزیر دفاع زن این کشور تبدیل خواهد شد معتقد است استفاده از نیروهای گارد ملی در زمان رای گیری رای دهندگان را مرعوب خواهد کرد و گفت امیدوار است آمریکا به آن سمت پیش نرود.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "ارتش آمریکا در چه صورت می تواند در انتخابات آمریکا دخالت کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتش آمریکا در چه صورت می تواند در انتخابات آمریکا دخالت کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید