حفاظت از میراث فرهنگی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود

به گزارش وبلاگ گیت، این هنرمند اردبیلی که از کاریکاتوریست های شاخص استان به شمار می رود، متولد 1358 در اردبیل است که در کارنامه هنری او جوایز و فعالیت هایی چون هنرمند برگزیده سال پیامبر اکرم(ص) در سال 1385، دیپلم افتخار چهارمین جشنواره آثار و تولیدات مراکز استانی حوزه هنری کشور، دانشجوی نمونه کشوری، طراحی کاراکتر انیمیشن، تصویرسازی کتاب، دبیری و داوری جشنواره های مختلف دیده می شود و در ماه های اخیر نیز توانسته دیپلم افتخار سه مسابقه بین المللی طنز و گرافیک کشورهای چین، کنیا و کلمبیا را از آن خود کند و مجموع جوایز ملی و بین المللی خود را به 83 مورد برساند.

حفاظت از میراث فرهنگی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود

به بهانه کسب جایزه ویژه جشنواره معتبر جهانی ردبول اتریش پای صحبت های این هنرمند شاخص بین المللی می نشینیم تا در مورد نحوه تولید ایده و اثر مرتبط با حفاظت از میراث فرهنگی توضیحاتی ارائه شود.

به عنوان اولین سوال در مورد شیوه پیدایش ایده و اثر خود توضیح دهید.

زمانی که قرار است کاری را شروع کنم، فکر کردن در مورد ایده همه جا همراهم است و راجع به موضوع یا فرد مورد نظر نیز مطالعه و تحقیق می کنم، اتودهای زیادی به صورت دستی و اسکچ می زنم، بعد با نرم افزار به صورت سریع تست رنگ را انجام می دهم و در میان چند نمونه اجرا شده بهترین را انتخاب و آن را اجرای نهایی می کنم.

اغراق و جزئیات را بیشتر مد نظر قرار می دهم؛ ضمن اینکه سعی دارم محتوای کار به قدری پیچیده و سنگین نباشد که مفهوم اثر را به سختی انتقال بدهد و معمولا اگر فرصت به اندازه کافی باشد یک هفته تا 10 روز روی اثر کار می کنم.

موسسه ردبول در کشور اتریش مسابقه بین المللی با موضوع میراث فرهنگی و کویید 19 برگزار کرده بود که با لحاظ تمامی موارد بالا و حساست های ویژه، چند اثر در این خصوص کار کرده و ارسال کردم که به لطف خدا کار بنده جایزه ویژه مسابقه (300 یورویی) را از آن خود کرد و قرار است که در کشور آلمان هم به نمایش گذاشته شود.

به دلیل موضوع مسابقه و ارزش گذاری و تاکید به حفاظت از این سرمایه مهم کشوری تصمیم گرفتم در این مسابقه بین المللی شرکت کنم و اثر ارسال کنم که آثار ارسال شده مورد توجه قرار گرفت و جایزه ویژه را کسب کرد.

آیا شرکت شما در این مسابقه با موضوع حفظ میراث فرهنگی به منزله وجود دغدغه شما در این حوزه است؟

بله حفاظت و حراست از میراث فرهنگی، با توجه به اهمیت این آثار و نقش آنها در معرفی تاریخ و تمدن بشری از مواردی است که معتقدم همگان باید نسبت به این حوزه دغدغه داشته و برای حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی تلاش کنند.

حفظ میراث فرهنگی را تا چه حد ضروری و مهم می دانید و چه کسانی و اقشاری می توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند؟

میراث فرهنگی آداب و رسوم گذشتگان یک منطقه و کشور را به ما بازگو می کند و انسان با شناسایی آن به مجموعه ای از آیین ها و رفتارهای فرهنگی و اجتماعی یک جامعه پی می برد. این آثار سرمایه یک کشور محسوب می شوند که در گذر زمان دست به دست شده و اکنون در اختیار ما قرار گرفته است.

میراث فرهنگی اگر ارزشمند نبود به طور قطع و یقین طی سال ها و قرون متمادی از بین می رفت بنابراین، این آثار برای همه نسل ها ارزشمند بوده و انسان ها آن را برای آیندگان نگهداری کردند تا به ما رسید.

آثار ملموس (مثل بناهای باستانی و تاریخی) و غیرمملوس (مثل آئین ها و مراسم ) در واقع سرمایه های ارزشمند یک ملت و کشور محسوب می شوند که در هر دوره ای متناسب با شرایط جامعه منبع درآمد و اشتغال مردم نیز بوده است.

میراث فرهنگی منبع آگاهی انسان از شیوه زندگی و کار گذشتگان و نیاکان خود است و از همین رو بی توجهی و نابودی این آثار به معنای از بین بردن ابزار و وسیله آگاهی از زندگی گذشتگان است.

تمامی اقشار جامعه اعم از مسئولان امر، هنرمندان، نویسندگان، قشر فرهیخته، فعالان این حوزه و همگان در این زمینه تاثیرگذار و مسئول هستند و باید این مهم به یک گفتمان عمومی تبدیل شود.

تاثیر تولید آثار هنری و فرهنگی در این حوزه را چگونه ارزیابی می کنید و آیا تولید آثار در این زمینه رضایت بخش بوده است؟

بی تردید انتقال مفاهیم مربوط به حفاظت و حراست از میراث فرهنگی و تاریخی با زبان فرهنگ و هنر تاثیرگذاری گسترده تری خواهد داشت و می توانیم با تولید این آثار شاهد ایجاد حساست عمومی در بین مردم باشیم.

علیرغم این تاثیر و اهمیت، متاسفانه در این خصوص فعالیت های هنری قابل محسوسی دیده نمی شود، حدود 15 سال پیش مسابقه بین المللی در تهران برگزار شد و بعد از آن متاسفانه دیده نشده و جای خالی آن دیده می شود.

چه اقداماتی برای تداوم تولید چنین آثار فاخری نیازمند است؟

بنده از کار خودم مثال می زنم؛ فرم و ایده یا محتوا همگی مهم هستند و مانند قطعات پازل با قرار دریافت در کنارهم می توانند یکدیگر را کامل کنند، اثری که همه این فاکتورها را داشته باشد، قطعا اثری شایسته و ماندگارخواهد بود.

اثری که قراراست حرفی بیان کند و ماندگار باشد، همه فاکتورهای مهم را باید داشته باشد، فرم و محتوا با یکدیگر ارتباط دارند به طوری که اگر محتوا برای خود هنرمند قابل درک باشد و از محتوای اثر شناخت داشته باشد، می تواند فرم را با محتوا همسو کند و به این ترتیب، بیننده را نیز به همراه داشته باشد. مثال هایی که زدم بخاطر این بود که وقتی ارگان های فرهنگی با داشتن نیروهای فرهنگی مناسب، با برنامه ریزی دقیق و تمهیداتی استراتژیک شده در یک جهت قرار بگیرند به راحتی به هدف خوب رسیده و پازلی زیبا در استان، کشور و در نهایت جهان ساخته خواهد شد.

در سطح کشور و استان اردبیل حفظ میراث فرهنگی را چگونه ارزیابی می کنید و آیا در این زمینه پیروز عمل شده است؟

با حضور چند نفر از همکاران بنام فرهنگی در میراث فرهنگی استان، در این زمینه در چند سال اخیر فعالیت چشمگیری اجرا شده که جای تشکر و قدردانی دارد و امیدوارم که شاهد برنامه ریزی هر چه بیشتر و پیشرفت هایی در این زمینه باشیم.

سخن پایانی؟

بسیار سپاسگزارم از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره کل استان اردبیل و همه دوستانی که برای هنر کشور زحمت می کشند و امیدوارم با حمایت های هر چه بیشتر روز به روزهنرمندان ایرانی در این زمینه پیشرفت کنند و در عرصه های بین المللی هم بدرخشند.

منبع: گردشبان

به "حفاظت از میراث فرهنگی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظت از میراث فرهنگی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید