سرطانی که با چراغ خاموش حمله می نماید

به گزارش وبلاگ گیت، به گزارش زندگی امروزفوق تخصص خون و سرطان اظهار کرد: شیوع انواع خاصی از سرطان ها در کشور، بیش از موارد دیگر است.

سرطانی که با چراغ خاموش حمله می نماید

سرطان معده در آقایان و سرطان سینه در بانون بیشترین شیوع را در کشورمان دارند. اما اگر بخواهیم این آمار را براساس ارقام آنالیز کنیم، سالیانه به ازای هر 100 هزار نفر 134 مرد و 128 زن دچار انواع سرطان می شوند که خوشبختانه فعلا آمار کشور کمتر از میانه جهانی است ولی این آمار در حال افزایش است و به میانه جهانی نزدیک شده است.

وحید کاوه با اشاره به اینکه سه عامل افزایش سن، سبک زندگی و عوامل محیطی در ابتلای افراد به بیماری سرطان دخالت دارند، اسم کرد: با افزایش سن اندازه ابتلا به سرطان زیاد می گردد. سبک زندگی در شیوع انواع سرطان تأثیر زیادی دارد، سیگار که متأسفانه 10 درصد از افراد بالغ کشور آن را استعمال می نمایند باعث ابتلای افراد به بیماری سرطان می گردد و به اسم یک ریزفاکتور در بروز این بیماری نقش مهمی دارد.

35 درصد مردم کشور فعالیت بدنی کمی دارند

وی با اشاره به اینکه امروزه 90 درصد از مردم ایران به اندازه مورد احتیاج میوه و سبزی مصرف نمی نمایند، تأکید کرد: ورزش عامل مهمی در پیشگیری از انواع سرطان است و متأسفانه 35 درصد افراد جامعه فعالیت بدنی کمی دارند.

کاوه در مورد اینکه 10 درصد از افراد جامعه قند خون بالایی دارند و دیابت به اسم یک ریز فاکتور در بروز سرطان محسوب می گردد، ادامه داد: مسئله چاقی در جامعه ما در حال افزایش است و افزایش چربی خون و کلسترول هم زمینه ساز بروز سرطان های مختلف در افراد است.

افزایش آمار سرطان با مصرف غذاهای کنسروی

این فوق تخصص خون و سرطان با بیان اینکه آلودگی هوا و افزایش ذرات معلق به اسم عامل محیطی در بروز انواع سرطان نقش دارد، اظهار کرد: سوختن غیر استاندارد بنزین، گازوئیل زمینه ابتلا به سرطان را در بین مردم افزایش می دهد بعلاوه مصرف غذاهای کنسروی حاوی مواد نگهدارنده مثل نیترات باعث ایجاد سرطان گردد.

وی با بین اینکه مصرف فست فود، غذاهایی با حرارت بالا مثل نان سوخته و ته دیگ، بعلاوه غذاهایی که می سوزند، زمینه ساز ایجاد سرطان است، ادامه داد: سوء تغذیه، کمبود ویتامین های A و C و کمبود پروتئین از عوامل ابتلای افراد به انواع سرطان ها محسوب می شوند.

علایم اولیه بروز سرطان معده

کاوه با بیان اینکه تهوع، بی اشتهایی، کاهش وزن، درد قسمت بالای شکم، خون در مدفوع و استفراغ خونی همگی از علائم اولیه بروز سرطان معده محسوب می شوند، ادامه داد: افرادی که سابقه ژنتیکی سرطان معده، پولیپ و میکروب معده دارند بیشتر در معرض سرطان معده قرار دارند، بعلاوه مردان بالای 50 سال و افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده قرار دارند.

افراد مستعد ابتلا به سرطان معده

این متخصص خون با بیان اینکه افرادی که سابقه رادیوتراپی و پرتو درمانی در ناحیه شکم را دارند بعلاوه افرادی که سابقه جراحی معده، زخم معده و جراحی های لاغری داشته ممکن است در دراز مدت مبتلا به سرطان معده شوند، اضافه نمود: نوشیدن چای داغ ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد.

وی اضافه نمود: تشخیص سرطان معده از طریق آندوسکوپی که دوربین دارد به این صورت است که بافت معده را به طور کامل مشاهده و آنالیز می نماید و از بافت غیر طبیعی نمونه برداری می نماید.

کاوه یادآور شد: سرطان معده در ایران در حال افزایش است و علائم مشخصی ندارد و با نشانه های زخم اثنی عشر و زخم معده اشتباه گرفته می گردد.

منبع:جام جم

منبع: زندگی روز

به "سرطانی که با چراغ خاموش حمله می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطانی که با چراغ خاموش حمله می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید