پژوهشگران قطعات الکترونیکی پیچیده سه بعدی ساختند

به گزارش وبلاگ گیت، پژوهشگران با ترکیب دو راهبرد مختلف، روشی برای تولید قطعات الکترونیکی سه بعدی ارائه کردند.

پژوهشگران قطعات الکترونیکی پیچیده سه بعدی ساختند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ گیت، چاپ اجسام با قابلیت استفاده در صنعت الکترونیک مفهومی تازه در حوزه چاپ سه بعدی بوده و هنوز در مراحل اولیه خود واقع شده است. ترکیب هم زمان چند ماده با هم و استفاده از آن برای تولید ساختار الکترونیکی سه بعدی، چالشی بزرگ است.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه چالمرز با همکاری محققانی از موسسه فرانهوفر آلمان مقاله ای در نشریه Advanced Engineering Materials به چاپ رساندند و در آن نشان دادند که چگونه می توان با ترکیب فناوری جوهرافشان و چاپ صفحه ای اقدام به توسعه قطعات الکترونیکی سه بعدی کرد.

از چاپ صفحه ای برای چاگ باتری های اولیه استفاده می شود، باتری هایی که به عنوان منبع تولید انرژی در LED ها استفاده می شود. چاپ جوهرافشان نیز برای رسوب الکترود های نقره و ستون های فلزی در مدار های الکترونیکی استفاده می شود.

در این پروژه محققان این دو روش را با هم ترکیب کردند و در نهایت ابزار چاپ سه بعدی چند ماده ای به دست آمده است. با این کار می توان پلیمر های عایق و قطعات فلزی را برای تولید ساختار های پیچیده و قطعات الکترونیکی سه بعدی چندکاره استفاده کرد. در این محصول مواد نانوذره ای رسانا و همچنین پلیمر های غیررسانا با هم به کار می فرایند.

نویسندگان مقاله مربوط به این پروژه امیدوار هستند که این فناوری در آینده در حوزه های مختلف به کار رود؛ برای مثال می توان از آن برای حوزه الکترونیک چاپی و میکروالکترونیک، برد های چند لایه و ادوات پیچیده استفاده کرد.

چالش بعدی در این پروژه، استفاده از مواد اضافی، بهینه سازی سرعت فرآیند و مطالعات دقیق در مورد رابطه میان مواد مختلف در فناوری های چاپ است.

انریکو سواد از محققان این پروژه می گوید: نتیجه اصلی تحقیق ما این است که فناوری چاپ جوهرافشان و صفحه ای استاندارد می تواند برای تولید قطعات سه بعدی چند ماده ای به کار رود، قطعاتی که دارای کاربرد های مخلتف در صنعت الکترونیک هستند. براساس این نتایج ما می توانیم پتانسیل بالای این رویکرد تولید را برای تولید قطعات بسیار پیچیده تر متصور باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پژوهشگران قطعات الکترونیکی پیچیده سه بعدی ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگران قطعات الکترونیکی پیچیده سه بعدی ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید